A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Dr. Csiba László Integrált Szociális Intézmény Rehabilitációs Részlege 22 fő szenvedélybeteg (elsősorban alkohol-, illetve egyéb szerfüggő személyek) rehabilitációját végzi, akik segítségünkkel szeretnének meggyógyulni és hajlandóak az együttműködésre.
Az ellátottak egyéni rehabilitációs program alapján komplex rehabilitációban vesznek részt, amely időtartama 1 év, indokolt esetben meghosszabbítható, amennyiben az ellátott önálló életvitelének kialakítása további segítséget igényel.
Az ellátottak 2 ágyas szobákban, kulturált, otthonos, nem kórházi környezetben testi, szellemi, szociális és spirituális állapotuknak megfelelő egyéni bánásmódban térhetnek a gyógyulás útjára. Ebben segítséget nyújtanak: pszichiáter, pszichológus, addiktológus, mentálhigiénés szakemberek, ápolók, felépült alkoholbeteg, mint segítő.
Az alkoholbetegség kezelése
Ahhoz, hogy sikeres legyen az alkoholbetegség kezelése, elengedhetetlen, hogy a beteg beismerje, probléma van az alkoholfogyasztásával, illetve kérje és elfogadja a segítséget.
Hosszútávú célunk
a teljes absztinencia elérése;
megtanulni józanul gondolkodni és élni, önmagunkkal és másokkal örömteli békés kapcsolatot kialakítani;
a korábbi életstílust, szokásokat alapvetően megváltoztatni, helyette újakat kidolgozni.
Terápiás programunk
Az Esélyek Háza a Minnesota-modell alapelveit tekinti irányadónak:
A változás lehetősége (remény a gyógyulásban)
Betegségelv (az alkoholizmus betegség)
A kezelés célja az absztinencia elérése, életstílus megváltoztatása, kapcsolatok gyógyulása
Az Anonim Alkoholisták 12 lépéses programja